Τσάμπιονς Λιγκ: Απίστευτες παραστάσεις από Μπάγερν, Τσέλσι και Σαχτάρ

Το Τσάμπιονς Λιγκ χάρισε ...

στους φίλους του ποδοσφαίρου ένα σπουδαίο και χορταστικό  βράδυ. Στα οκτώ ματς που διεξήχθηκαν την Τρίτη, σημειώθηκαν 40 γκολ! Αίσθηση προκάλεσαν το εντυπωσιακό 7-1 της Μπάγερν επί της Ρόμα στο Ολίμπικο, αλλά και η σούπερ εμφάνιση του  Λουίς Αντριάνο που πέτυχε πέντε γκολ στο εκτός έδρας 7-0 της Σαχτάρ επί της Μπάτε Μπορίσοφ. Κι η Τσέλσι δεν υστέρησε όμως, καθώς νίκησε στο Λονδίνο τη Μάριμπορ 6-0!

5ος όμιλος:ΡΟΜΑ-ΜΠΑΓΙΕΡΝ 1-7: Απίστευτη παράσταση από τη Μπάγερν στο Ολίμπικο της Ρώμης. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, με ένα καταπληκτικό α’ μέρος προηγήθηκε 5-0, θυμίζοντας τη Γερμανία στον ημιτελικό με την Βραζιλία στο Μουντιάλ.
Στο 9’ ο Ρόμπεν πέτυχε το 1-0, ο Γκέτσε στο 24’ σκόραρε για το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά σημείωσε το 3-0. Ο Ρόμπεν σκόραρε και πάλι στο 30’ για το 4-0 και στο 36’ ο Μίλερ με πέναλτι σημείωσε το 5-0.
Στο 55’ η Ρόμα είχε δοκάρι με τον Ζερβίνιο και ο ίδιος παίκτης μείωσε στο 65’ σε 5-1. Η Μπάγερν όμως, απάντησε «σκληρά». Στο 76’ ο Ριμπερί πέτυχε το 6-1 και στο 80’ ο Σακίρι σκόραρε για το 7-1. Εφιαλτικό ματς για Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας.

Στο άλλο ματς του ομίλου: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι 2-2.

Βαθμολογία: Μπάγερν 9, Ρόμα 4, Μάντσεστερ Σιτι 2, ΤΣΣΚΑ 1.

6ος όμιλος: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΓΙΑΞ 3-1: Στο 7’ ο Νεϊμάρ από ασίστ του Μέσι άνοιξε το σκορ, ενώ ο αργεντινός άσος σκόραρε στο 24’ για το 2-0 ύστερα από ασίστ του Ινιέστα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πέδρο σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Ο Αγιαξ μείωσε με τον Ελ Γκάσι στο 87’. Τελικά ο Σάντρο στις καθυστερήσεις σημείωσε το 3-1.

ΑΠΟΕΛ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 0-1: Με το γκολ του Καβάνι στο 86’ η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 1-0 τον εξαιρετικό ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έλεγχε το ματς στο β’ μέρος και είχε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Βαθμολογία: Παρί 7, Μπαρτσελόνα 6, Αγιαξ 2, ΑΠΟΕΛ 1.

7ος όμιλος: ΤΣΕΛΣΙ-ΜΑΡΙΜΠΟΡ 6-0: «Πολυβόλο» και η Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο, νίκησε την Μάριμπορ με 6-0. Στο 13’ ο Ρεμί άνοιξε το σκορ, ο Ντρογκμπά με πέναλτι στο 23’ πέτυχε το 2-0 και ο Τέρι στο 31’ σκόραρε για το 3-0. Η Τσέλσι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ μέρος και πέτυχε το 4-0 με αυτογκόλ του Βίλερ (54’). Δέκα λεπτά αργότερα η Μαριμπορ είχε ευκαιρία να μειώσει αλλά ο Ιμπραίμι εκτέλεσε πέναλτι στο δοκάρι. Ακολούθησαν τα δύο γκολ του Αζαρ (77’ πεν και 90’) για το τελικό 6-0.

ΣΑΛΚΕ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ 4-3: Σούπερ παιχνίδι και στο Γκελζενκίρχεν όπου Σάλκε νίκησε την Σπόρτιγκ Λισ. 4-3! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νάνι στο 16’, αλλά στο 33’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαουρίσιο. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ομπάσι ισοφάρισε από λάθος του τερματοφύλακα της Σπόρτιγκ, Ρουί Πατρίτσιο. Ο Χούντελααρ στο 52’ πέτυχε το 2-1 και ο Χέβεντες με κεφαλιά στο 60’ το 3-1. Η Σπόρτιγκ, όμως δεν παραδόθηκε. Ο Αντριεν Σίλβα ανέλαβε δράση, μείωσε με πέναλτι στο 64’ και ισοφάρισε στο 78’. Στις καθυστερήσεις ο Τσούπο Μότινγκ με πέναλτι πέτυχε το 4-3.

Βαθμολογία: Τσέλσι 7, Σάλκε 5, Μάριμπορ 2, Σπόρτιγκ 1.

8ος όμιλος: ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ-ΣΑΧΤΑΡ 0-7: Απίστευτο ματς για την Σαχτάρ Ντόνετσκ η οποία νίκησε εκτός έδρας την Μπάτε Μπορίσοφ με 7-0!  Η ουκρανική ομάδα προηγήθηκε 6-0 στο ημίχρονο με τέσσερα γκολ του Λουίς Αντριάνο (28’πέναλτι , 36’ , 40’,44).
Τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Τεϊσέρα (11’ ) και Ντάγκλας Κόστα (35’). Ο Λουίς Αντριάνο σκόραρε και πάλι με πέναλτι στο 81’ για το 7-0.

ΠΟΡΤΟ-ΜΠΙΛΜΠΑΟ 2-1: Η Πόρτο νίκησε 2-1 την Μπιλμπάο. Στο 45’ ο Ερέρα πέτυχε το 1-0, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ισοφάρισε με τον Φερνάντες (59’), αλλά στο 75’ ο Κουαρέσμα σημείωσε το 2-1.

Βαθμολογία: Πόρτο 7, Σαχτάρ 5, Μπάτε Μπορίσοφ 3, Μπιλμπάο 1.