Ο Ολυμπιακός νίκησε 78-76 τη Ρεάλ και την Τετάρτη το βράδυ έχει πλέον στόχο το 2-2

Ο πρωταθλητής Ευρώπης είναι εδώ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ σε ένα...

παιχνίδι θρίλερ με 78-76 και ανανέωσε το ραντεβού μαζί της για την Τετάρτη το βράδυ, όπου έχει πλέον στόχο να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν κατάθεση ψυχής και νίκησαν εκτός του μεγάλου αντιπάλου τους, τόσο την κούραση, όσο και το άγχος από ένα παιχνίδι γκράν γκινιόλ που κρίθηκε στο φινάλε στις βολές.

Προηγουμένως χρειάστηκε μια εκπληκτική εμφάνιση από τον Ντάνστον (η κορυφαία του στον Ολυμπιακό), μια άμυνα που «έσπαγε» κόκκαλα και δεν θύμιζε σε τίποτε τον μαλθακό Πρωταθλητή Ευρώπης που εμφανίστηκε στην πρώτη αναμέτρηση της Μαδρίτης και μεγάλα σούτ, όπως τα τρίποντα του Σπανούλη και (κυρίως) του Πρίντεζη στα τελευταία λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ισπανοί αναγκάστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου να σουτάρουν πολλές φορές στη λήξη του χρόνου έχοντας ένα και δύο παίκτες κρεμασμένους πάνω τους, ενώ δύσκολα έμπαιναν στην αντίπαλη ρακέτα.

Έτσι φυσιολογικά ήρθε το 32-19 στο 13’ με τους Μαδριλένους να φτάνουν με ιδρώτα και κόπο τελικά τους 30 πόντους στο 17’, όσους είχαν πετύχει μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου αγώνα (και σχεδόν άλλους τόσους – 27 – στην αντίστοιχη περίοδο του πρώτου αγώνα).

Αυτό ήταν και το μυστικό του Ολυμπιακου, η τρομερή άμυνα, που όμως από ένα σημείο και μετά δεν συνδυαζόταν με ανάλογη προσήλωση στην επίθεση.

Ο Ντάστον φυσιολογικά κουράστηκε (έπεσε στους επτά πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, από τους 14 του πρώτου), ο Πάμπλο Λάσο εμπιστεύτηκε αρκετά τη άμυνα ζώνης που προβλημάτισε τους γηπεδούχους και στο τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε να μιλάει και το άγχος.

Μόλις ένα καλάθι (το τρίποντο του εξαιρετικού Πέτγουεϊ, που έπαιξε από ένα σημείο και μετά με θλάση στους προσαγωγούς) πέτυχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, και η Ρεάλ με τον εκπληκτικό Σέρχιο Ροντρίγκεθ που έδειξε και πάλι ότι αυτός είναι το «μυαλό» της βασίλισσας της Ευρώπης, μπήκε ξανά για τα καλά στο παιχνίδι.

Αρχικά μείωσε σε 68-67 (στο 36΄) και στη συνέχεια παρά το μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη που έκανε το 71-67 πέρασε και μπροστά, πάλι με καλάθι του Ροντρίγκεθ (74-73).

Εκεί ο «φρέσκος» Γιώργος Πρίντεζης, στα 21’’ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (76-74) και παρά τις χαμένες βολές του Πέτγουεϊ στα 19’’, αστόχησαν από τη γραμμή τόσο ο Ροντρίγκεθ (μια φορά) όσο και ο Γιούλ (δύο, η δεύτερη επίτηδες) κρίνοντας τον αγώνα.

«Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική μου απόδοση αλλά το ότι νίκησε η ομάδα. Θα πρέπει να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί στις λεπτομέρειες την Τετάρτη» τόνισε ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα Μπράιαν Ντάνστον.

Το μυστικό του Ολυμπιακού ήταν το γεγονός ότι κράτησε την ψυχραιμία του ακόμα και όταν οι Μαδριλένοι άρχισαν να βάζουν όλα τα μεγάλα σούτ ακόμα και στη λήξη του χρονου, ενώ είχε υπομονή και στην επίθεση. Η οποία στα πρώτα 25 λεπτά λειτουργούσε κυρίως από το περίσσευμα ενέργειας που έβγαζαν στο παρκέ μέσω της άμυνας οι Πρωταθλητές Ευρώπης.

Ολυμπιακός (21/26βολ., 21/34διπ., 5/18τριπ., 24-10ριμπ., 19ασίστ, 6κλ., 3κοψ., 12 λαθ.): Πέτγουεϊ 11 (3/5βολ., 1/1διπ., 2/4τριπ., 2-1 ριμπ.), Σερμαντίνι, Ντάνστον 21 (9/10διπ.,3/4 βολ.,  6-3 ριμπ.), Σπανούλης 17 (6/10διπ., 1/5τριπ.,2/2 β.,  4ασίστ), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 5, Κόλινς 2, Σίμονς 4, Πρίντεζης 5 (1/3διπ., 1/1τριπ.), Μάντζαρης (5ριμπ., 4ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 11 (2/4διπ., 1/3τριπ., 4/5 βολ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (13/20βολ., 18/38διπ., 9/24τριπ., 19-11ριμπ., 12ασίστ, 6κλ., 1κοψ., 8 λαθ): Φερνάντεζ 18 (3/4βολ., 3/8διπ., 3/5τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ), Μαρτίν, Ρέγες 13 (3/5διπ., 0/1τριπ.,7/9β., 3 ριμπ.), Ντίεζ, Μίροτιτς 5 (1/2διπ., 1/3τριπ.), Ροντρίγκεζ 19 (7/12διπ., 1/4τριπ., 2/4 βολ.,  4ασίστ), Κάρολ, Ντάρντεν 5 (1), Γιουλ 16 (3/6διπ., 3/7τριπ., 1/3 βολ.), Μπουρούσης, Σλότερ, Μεϊρί.